کنجاله و موارد مصرف آن

 کنجاله بازمانده ی جامدی است که پس از روغنگیری ازدانه های روغنی  به‌جا می‌ماند.که در قدیم کنجاره، کنجار و کُنجیده هم نامیده می‌شد. بازمانده ی هر چیزی چون کنجد ،تخم کتان،بادام،انگور، انار،کرچک و … که کوفته یا فشرده و آب یا روغن آن گرفته شده‌باشد کنجاله نامیده می‌شود. اما ماده ی جامد بازمانده از گندم و برنج، سبوس، نیشکر و چغندر ،تفاله نامیده می‌شود.

کنجاله ها را به خاطر داشتن پروتئین و انرژی بالا،می توان به عنوان یک منبع غذایی مفیدبرای استفاده در خوارک دام و طیور در نظر گرفت. اما کنجاله ی برخی دانه‌های روغنی از جمله کرچک برای خوردن سمی است و از آن‌ تنها به عنوان کوداستفاده می شود

کنجاله‌ها را معمولا قبل از فروش به قطعات کوچک‌تر می‌شکنند و یا آنها را آرد می‌کنند.

کنجاله کنجد ، تخم آفتابگردان ،مغز گردو ، نارگیل و… هر کدام از این ها برای مصارف مختلف استفاده می شود چرا که هر کدام خاصیت و ویژگی های منحصر بفردی دارند.به عنوان مثال کنجاله کنجد و آفتابگردان به عنوان خوراک دام ، طیور و آبزیان مورد استفاده قرار می گیرند که کنجاله کنجد حاوی 25-35 درصد پروتئین با قابلیت جذب بالا، 6-12 درصد چربی و سایر مواد مورد نیاز برای رشد دام و طیور می باشد.

دستگاه های روغنگیری به دو نوع کنجاله چیپسی و کنجاله مدادی تقسیم میشوند. درصد روغنگیری معمولا در دستگاه های کنجاله مدادی بیشتر است ضمن اینکه روغن خارج شده از دستگاه دارای لرد بسیار کمتر نسبت به دستگاه های چیپسی هستند(2 الی 4 درصد) . لیکن کار با دستگاه های کنجاله مدادی نیاز به تجربه و تبحر بیشتری دارد. کار با دستگاه های کنجاله چیپسی راحت تر است ولی درصد روغنگیری اندکی کمتر و همچنین میزان لرد بیشتر است ( 4 الی 8 درصد)

کنجاله چیست؟

کنجاله چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت کنجاله به باقی مانده دانه های روغنی می گویند که بعد از انجام عمل روغن کشی به جا می ماند. در حال حاضر بیشتر کنجاله های موجود در بازار بازمانده‌ی روغن گیری دانه های روغنی هستند که مهمترین این دانه ها عبارتند از: هسته انگور، کرچک، کنجد، سویا، هسته زیتون، آفتابگردان، گوار، تخم پنبه و کلزا. کنجاله که در قدیم به آن کنجار، کنجاله و کنجیده هم می‌گفتند، یکی از منابع غنی پروتئین و سایر مواد غذایی است که بیشترین استفاده را در زمینه خوراک دهی به ماهی ها و ماکیان (مرغها) دارد. نکته‌ای که در این خصوص باید بدانید این است که کنجاله ها را قبل از فروش به قطعات کوچکتری تبدیل می کنند که استفاده از آنها راحت تر باشد. در ضمن این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید که همه کنجاله ها گزینه های خوبی برای تغذیه حیوانات نیستند و ممکن است مانند کنجاله کرچک و درخت جلا برای خوردن سمی باشند و تنها مورد استفاده آنها به عنوان کود باشد.

خواص کنجاله سویا

خواص کنجاله سویا بسیار زیاد است. دانه های سویا دارای پروتئین گیاهی زیاد و اسید لینولئیک فراوانی هستند، به طوری که گفته می شود سویا بهترین جایگزین برای گوشت می باشد. همین باعث شده که خواص کنجاله سویا مورد توجه قرار بگیرد و بعد از روغن گیری از دانه های سویا، تفاله‌های به دست آمده آن برای تهیه خوراک دامی و یا استفاده در موارد خوراکی و دارویی به کار گرفته شود. در ادامه این قسمت با هم کلیدی‌ترین خواص کنجاله سویا را بررسی خواهیم کرد:

  • وجود املاح معدنی ضروری و غیرضروری مختلف
  • وجود حدود ۴۴ درصد پروتئین در کنجاله سویا
  • وجود ویتامین‌های مختلف مانند ویتامین A و E و مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و آهن
  • مصرف بالا در پرورش دام و طیور گوشتی، چه کنجاله سویا در این موارد باعث می‌شود دام‌ها و یا مرغان به تولید بیشتری از گوشت و یا تخم دست پیدا کنند.

کنجاله سویا

خواص تفاله کنجد

خواص تفاله کنجد بسیار بالا می باشد، به طوری که می‌توان گفت که سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع و ویتامین های محلول در چربی می‌باشد که تاثیرات بسیار خوبی روی مرغ و ماکیان خواهد گذاشت. همچنین تحقیقات نشان داده است که اگر از کنجاله سویا تفاله کنجد به همراه کنجاله سویا برای تغذیه مرغان استفاده شود، علاوه بر سایر خواص بسیار عالی که دارد، این مواد تبدیل به یک آنتی اکسیدان طبیعی به اسم سامین خواهند شد که این ماده در کنترل حشرات تاثیر بسیار مفید خواهد داشت. درصد پروتئین موجود در تفاله کنجد بیشتر از ۴۰ درصد می باشد که این موضوع به معنی بالا بودن سطح پروتئین کنجاله کنجد نسبت به سایر دانه های روغنی است.

 

کنجاله کنجد

کنجاله کنجد باقیمانده کنجد از دستگاه روغن گیری پرس سرد می باشد و توانسته است به عنوان یک منبع تامین پروتئین برای دام و طیور باشد. از کنجاله کنجد می توان به عنوان منبع بسیار خوبی برای تریپتوفان و سستین نام برد. ویتامین های محلول در چربی و فسفر کنجاله کنجد سرشار است.
از نظر خوش خوراکی و ملین بودن بسیار عالی است. از آنجا که کنجاله تحت فشار بدست می آید حدود هشت درصد فیبر دارد. سسامولین موجود در کنجاله کنجد سبب می شود، ثبات و پایداری خوبی در مقابل اکسیداسیون داشته باشد.تجزیه سسامولین موجب تبدیل شدن آن به یک آنتی اکسیدان طبیعی به اسم سسامین میشود؛ وجود این دو ماده در روغن کنجد به منظور یک ماده در کنترل حشرات مورد استفاده قرار می گیرد.
ترکیبات مواد مغذی کنجد شباهت زیادی با سویا دارد. از لحاظ ترئونین و لیزین ضعیف است. فتیات و اگزالات آن بسیار زیاد است هر چند که پوست گیری به عمل آمده قبل از روغن گیری میزان آنرا می کاهد.

هشدارهایی در مورد مصرف کنجاله کنجد

بالا بودن اسید فیتیک سبب غیر قابل مصرف شدن کلسیم موجود در کنجد شده و مصرف زیاد آن موجب اسهال در طیور می گردد. مکمل هایی معدنی در صورت استفاده بیشتر از ۱۰ درصد در جیره باید مورد توجه قرار گیرد. جیره های غذایی که بیشتر از ده درصد آنها را کنجاله کنجد تشکیل می دهد باید شامل دو درصد کلسیم باشد. به طور کلی محدودیت مصرف کنجاله کنجد به علت انرژی و لیزین کم آن و مقدار اسید فیتیک بالای آن می باشد. همچنین مصرف خارج از رویه کنجاله کنجد که حاوی روغن باشد، موجب نرمی چربی لاشه شده و سبب طعم ناخوشایند آن می گردد. نکته دیگر اینکه استفاده بیش از حد آن در جیره گاوهای شیری می تواند موجب بوجود آمدن بو و طعم در شیر شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما اسکرول به بالا